Od 12.09.2019 r. zarówno w szkołach publicznych jak i niepublicznych powinna być zapewniona opieka zdrowotna nad uczniami.
Szkoły gwarantują dostęp do gabinetu profilaktyki zdrowotnej, obsługiwanego przez pielęgniarkę lub higienistkę oraz do gabinetu dentystycznego, ewentualnie dentobusu.
Gabinety te nie muszą jednak mieścić się w szkole.
Kto jest odpowiedzialny za zapewnienie opieki?
Organ prowadzący szkołę (nie szkoła/ jej dyrektor) powinien udostępnić nieodpłatnie dostęp do gabinetu profilaktyki zdrowotnej w szkole, a wobec jego braku powinien zawrzeć umowę o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej. W każdym przypadku konieczne jest zatem zawarcie umowy, z tym że w przypadku istnienia gabinetu szkolnego ustawa wymaga udostępnienia go nieodpłatnie.
W zakresie opieki stomatologicznej organ prowadzący zawiera umowę o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej w gabinecie dentystycznym zlokalizowanym w szkole, a wobec jego braku, zawiera porozumienie z podmiotem wykonującym działalność leczniczą z zakresu leczenia stomatologicznego. Opieka jest wówczas sprawowana w gabinecie dentystycznym poza szkołą albo w dentobusie.
Dyrektor szkoły powinien współpracować z: podmiotami sprawującymi opiekę zdrowotną nad uczniami, a także z rodzicami w przypadku wystąpienia problemów zdrowotnych lub higienicznych.
Kto powinien sfinansować tę opiekę?
Opieka zdrowotna nad uczniami jest finansowana ze środków ujętych w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia.
Potrzebujesz wyjaśnień? Napisz do mnie.