Tak, urlop przysługuje pracownicy z mocy prawa, bez konieczności składania przez nią wniosku o udzielenie urlopu.
Dopiero po 14 tygodniach od porodu, mama może zrezygnować z pozostałej części urlopu i powrócić do pracy pod warunkiem, że przez okres, który pozostał do końca urlopu macierzyńskiego, osobistą opiekę nad dzieckiem będzie sprawował ojciec dziecka (art. 180 § 4 k.p.). Gdy ojciec nie przejmie opieki nad dzieckiem, pracownia powinna przebywać 20 tygodni na urlopie macierzyńskim (w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie; art. 180 § 1 k.p.) niezależnie od wymiaru czasu pracy, na jaki jest zatrudniona. Dopuszczenie pracownicy do pracy tuż po porodzie może zostać uznane za wykroczenie przeciwko prawom pracownika (art. 281 § 1 pkt 5 k.p.) za co grozi grzywna od 1 000 zł do 30 000 zł.
Czy pracownica może korzystać z urlopu macierzyńskiego tylko u jednego z pracodawców, a u drugiego nadal pracować?
Pracownica, która w chwili urodzenia dziecka jest jednocześnie zatrudniona u dwóch pracodawców, powinna skorzystać u każdego z nich z urlopu macierzyńskiego w wymiarze co najmniej 14 tygodni.
Korzystając z urlopu macierzyńskiego u dwóch pracodawców, pracownicy przysługują dwa zasiłki macierzyńskie.
Co po wykorzystaniu obowiązkowego urlopu?
Nie ma prawnego obowiązku, aby u każdego z pracodawców korzystać z uprawnień rodzicielskich w takim samym zakresie. Dlatego też po wykorzystaniu obowiązkowego urlopu macierzyńskiego, pracownica może u jednego z pracodawców korzystać z dobrowolnego urlopu rodzicielskiego i z tego tytułu pobierać zasiłek, a u innego powrócić do pracy maksymalnie na 1/2 etatu (art. 1821e§ 1 k.p.).
Korzyści:
Wymiar urlopu rodzicielskiego ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej w trakcie korzystania z urlopu lub jego części (art. 1821f § 1 kp).
Mankamenty:
Wysokość zasiłku macierzyńskiego zmniejsza się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy (art. 31 ust. 4a Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).
Zatem czy młoda mama przez 14 tygodni po porodzie nie może w ogóle pracować?
Może. Rozwiązania, dla aktywnej mamy są dwa:
1. Podjęcie pracy u nowego pracodawcy:
Nie ma przeszkód prawnych, ograniczających kobiecie tuż po porodzie nawiązanie stosunku pracy (w dowolnym wymiarze czasu pracy) z innym pracodawcą niż ten, który udzielił urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego (art. 11 kp). Podjęcie pracy u „nowego” podmiotu, nie spowoduje obniżenia wysokości zasiłku macierzyńskiego.
2. Zawarcie umowy o dzieło lub umowy zlecenia
Młoda mama może kontynuować lub zawrzeć umowę cywilnoprawną z pracodawcą, który urlopu udzielił, jak i z innym podmiotem. Proszę jednak z uwagą precyzować obowiązki stron, bowiem zakres czynności z umowy o pracę nie może pokrywać się z zakresem zadań wskazanych w umowie zlecenia czy o dzieło. W takiej sytuacji praca, zgodnie z prawem, byłaby uznawana za stosunek pracy (art. 22 § 11 i12 k.p.), z wszystkimi jego konsekwencjami.
Jeżeli masz wątpliwości, zapraszam do kontaktu.